شیمی در صنعت

اسید اولئیک در مراقبت از پوست

اسید اولئیک در مراقبت از پوست

اسید اولئیک در مراقبت از پوست,وقتی صحبت از استفاده از روغن ها به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست می شود، داشتن درک بهتر از برخی از اجزای سازنده روغن و خواص آن بسیار مهم است. اسید اولئیک یک اسید چرب است که درصد قابل توجهی از بسیاری از روغن های گیاهی استخراج شده را تشکیل می دهد. مصرف رژیم غذایی غنی از اسید اولئیک فوایدی برای سلامتی دارد.

در صورت استفاده موضعی، فواید اسید اولئیک برای پوست نیز وجود دارد و روغن‌های متعدد غنی از اسید اولئیک را می‌توان در روغن‌های صورت یافت.

اسید اولئیک چیست؟

اسید اولئیک یک اسید چرب تک غیراشباع با فرمول شیمیایی C18H34O2 است. در دمای اتاق مایع است و نقطه ذوب آن در حدود 13 درجه سانتیگراد است. این مولکول دارای یک زنجیره هیدروکربنی با 18 کربن، یک پیوند دوگانه و یک گروه کربوکسیلیک اسید (-COOH) است. پیوند منفرد و دوگانه به همین دلیل است که به آن “تک غیراشباع” می گویند، و جزء کربوکسیلیک اسید است که آن را به یک اسید چرب تبدیل می کند.

اسید اولئیک جزء مهم بسیاری از روغن ها و چربی ها از جمله روغن زیتون، روغن بادام و روغن آووکادو است. همچنین به مقدار کم در چربی های حیوانی یافت می شود و جزء بسیاری از صابون ها و لوازم آرایشی است.

رژیم غذایی غنی از اسید اولئیک، یک اسید چرب تک غیراشباع، ممکن است تعدادی از مزایای سلامتی بالقوه داشته باشد. برخی از مطالعات نشان داده اند که چربی های تک غیراشباع، از جمله اسید اولئیک، ممکن است به کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند. آنها همچنین ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند.

اسید اولئیک در مراقبت از پوست

اسید اولئیک در مراقبت از پوست

چگونه از اسید اولئیک در مراقبت از پوست استفاده می شود؟

اسید اولئیک را می توان به شکل خالص از طریق فرآیندی به نام هیدرولیز جدا کرد. در این فرآیند، تری گلیسیرید (چربی) موجود در روغن با استفاده از آنزیم ها یا عوامل شیمیایی به اسیدهای چرب آزاد خود از جمله اسید اولئیک تجزیه می شود. سپس مخلوط حاصل از اسیدهای چرب خالص شده و از طریق فرآیندی به نام شکنش جدا می شود. اسید اولئیک خالص مایعی شفاف و بی رنگ با بوی ضعیف و چربی است. بیشتر در کاربردهای تجاری از جمله تولید صابون، مواد شوینده، روان کننده ها و پلاستیک استفاده می شود.

در مراقبت از پوست، اسید اولئیک به شکل اصلاح نشده اضافه یا استفاده نمی شود (یعنی روغن صورت را پیدا نمی کنید که به طور خاص اسید اولئیک به آن اضافه شده باشد). این یک ماده شیمیایی رایج است که در سنتز سایر مواد مراقبت از پوست مانند پلی گلیسریل اولئات و امولسیفایرهای مختلف استفاده می شود.

اسید اولئیک که در محصولات مراقبت از پوست شما به پایان می رسد، به آنجا می رسد، زیرا جزء روغن مادر است که به صورت سرد فشرده و تصفیه نشده است. برخی از نمونه‌هایی از روغن‌های شناخته شده با محتوای اولئیک بالا عبارتند از: ماکادمیا، زیتون و آووکادو.

اگر بخواهید اسید اولئیک رایگان را روی پوست خود بمالید، یک عامل تحریک کننده است و سد پوستی را مختل می کند. با این حال، در عمل، اسیدهای چرب آزاد چیزی نیستند که پوست شما هنگام استفاده از روغن های گیاهی با آن تماس پیدا کند. آنها عمدتاً به شکل تری گلیسیرید باقی می مانند که مغذی و محافظ هستند.

اسید اولئیک در مقابل اسید لینولئیک

در حوزه مراقبت از پوست، توجه قابل توجهی به تفاوت بین اسید اولئیک و لینولئیک شده است. در حالی که تفاوت هایی وجود دارد، شباهت هایی نیز وجود دارد و هر دو فوایدی برای سلامتی و پوست شما دارند.

مقایسه اسید اولئیک و اسید لینولئیک برای مراقبت از پوست

تفاوت اصلی مربوط به احساس پوست است، جایی که روغن‌های حاوی اسید اولئیک برای افرادی که پوست‌های بالغ یا خشک دارند بهتر است زیرا احساس سنگینی بیشتری می‌کنند و زمان بیشتری برای فرورفتن در آن‌ها طول می‌کشد. این باعث می‌شود آنها بهترین انتخاب برای انواع پوست‌های چرب یا مستعد آکنه نباشند. پوست. بهترین روغن های صورت برای پوست های بالغ اغلب دارای اسید اولئیک بالاتری هستند زیرا پوست پیر معمولاً به مرطوب سازی بیشتری نیاز دارد.

روغن‌های حامل اسید لینولئیک بالا برای افراد مبتلا به آکنه ترجیح داده می‌شوند زیرا بیشتر ضدالتهابی هستند. این دلیل دیگری است که چرا برخی از این روغن‌های دانه برای پوست‌های حساس نیز مفید هستند.

آیا اسید اولئیک منافذ را مسدود می کند؟اسید اولئیک در مراقبت از پوست

مفهوم کمدوژنیسیته بحث برانگیز است زیرا یک منطقه خاکستری با تفاوت های ظریف است. روغن‌های گیاهی اولئیک بالا اغلب آنهایی هستند که بیشتر منافذ را مسدود می‌کنند، اما این به طور خاص به دلیل محتوای اسید اولئیک نیست.

اسید اولئیک به خودی خود دارای درجه کودوژنیک نیست، زیرا مستقیماً روی پوست اعمال نمی شود. برخی از روغن هایی که دارای اسید اولئیک بالاتری هستند، مانند روغن زیتون و روغن آووکادو، دارای درجه کودوژنیک نسبتاً پایینی هستند (2-3) و بعید به نظر می رسد که منافذ را مسدود کنند.

مثال دیگر روغن آرگان است که یکی از کم احتمال ترین روغن هایی است که منافذ پوست را مسدود می کند و برای انواع پوست بسیار عالی است. با این حال اغلب حاوی اسید اولئیک حدود 50٪ است که بیشتر از محتوای اسید لینولئیک آن است (تقریباً 40٪). این تعادل بین این دو است که باعث می شود آرگان برای پوست بسیار عالی باشد.

تعیین کودوژنیسیته بر اساس عوامل مختلفی از جمله اندازه و شکل مولکول ها، غیراشباع یا اشباع بودن روغن، وجود سایر مواد شیمیایی گیاهی و غیره است. بسیاری از بدترین روغن های صورت دارای سطح اسید اولئیک بالایی هستند، اما که تنها بخشی از داستان است.

بهترین روغن های اولئیک بالا مورد استفاده در مراقبت از پوست

به یاد داشته باشید که ترکیب اسیدهای چرب واقعی یک روغن خاص می تواند بر اساس همه چیز از شرایط رشد گرفته تا روش های استخراج تغییر کند. همچنین، ممکن است یک روغن حامل دارای اسیدهای لینولئیک و اولئیک زیاد باشد، اگرچه نسبت بین این دو تا تأثیرات و فواید پوست را تحت تأثیر قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *