شیمی در صنعت

کاربردهای مونو اتیلن گلیکول چیست؟

مونو اتیلن گلیکول (اتیلن گلیکول) یک ترکیب شیمیایی آلی مایع است که فرمول مولکولی آن با C2H6O2 نشان داده می شود. اگرچه این ترکیب در میان خانواده گلیکول بسیار ساده است، اما کاربردهای مهم بسیاری در صنایع مختلف دارد. مونو اتیلن گلیکول معمولا در بسیاری از محصولات شیمیایی مانند ضد یخ و مبردها استفاده می شود. این محصول از یخ زدن موتور خودرو در فصل سرد و گرم شدن موتور خودرو در فصل گرما جلوگیری می کند. همچنین از این ترکیب به عنوان مایع انتقال حرارت در کولرهای گازی کمپرسور صنعتی، سیستم های تهویه و پیست های اسکیت روی یخ استفاده می شود.

مونو اتیلن گلیکول برای چه مواردی استفاده می شود؟
از آنجایی که این ترکیب می تواند به عنوان ماده اولیه در اکثر صنایع مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین دامنه عملکردی آن بسیار گسترده خواهد بود، اما از عمده ترین موارد استفاده مونو اتیلن گلیکول در صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضد یخ:
همانطور که گفته شد یکی از مهمترین کاربردهای مونو اتیلن گلیکول استفاده از آن در تولید ضد یخ است. MEG به دلیل نقطه ذوب و جوش پایین به عنوان ضد یخ و خنک کننده در رادیاتور خودرو استفاده می شود. این ترکیب همچنین از موتور در برابر خوردگی محافظت می کند و حرارت موتور را تعدیل می کند. همچنین در سیستم هایی که از آب به عنوان خنک کننده استفاده می کنند، از اتیلن گلیکول و خانواده آن مانند پروپیلن گلیکول در شرایطی که برای جلوگیری از یخ زدگی آب ضروری است استفاده می شود.

برای تولید ضدیخ بر پایه مونو اتیلن گلیکول، مقدار معینی از این ماده را با آب و یک بازدارنده و دافع خوردگی مناسب مخلوط می کنند. بهتر است بیش از 70 درصد MEG استفاده نشود، استفاده از بازدارنده های خوردگی در این فرمولاسیون ضروری است.

تولید پلیمر:
در صنعت پلاستیک، مونو اتیلن گلیکول یک واسطه مهم در تولید الیاف پلی استر و رزین است. پلی اتیلن ترفتالات که در ساخت بطری های پلاستیکی برای نوشیدنی های غیر الکلی و تولید فیلم های بسته بندی استفاده می شود، از MEG ساخته می شود.

خنک کننده و عامل انتقال حرارت:
کاربرد اصلی این ترکیب انتقال حرارت همرفتی است. به عنوان مثال، در اتومبیل ها و رایانه هایی که مایع خنک کننده مایع است، استفاده می شود. همچنین در کمپرسورهای گاز، تهویه مطبوع در سیستم های آب سرد و پیست های اسکی روی یخ استفاده می شود.

صنعت نفت و گاز:
در صنعت نفت و گاز از این ماده به عنوان بازدارنده ترمودینامیکی استفاده می شود. این ترکیب برای جلوگیری از تشکیل و یخ زدن مولکول های آب در خطوط گاز و در نتیجه جلوگیری از خوردگی خطوط لوله گاز به گاز طبیعی اضافه می شود.

جذب رطوبت:
همانطور که گفته شد این ماده کاملا با آب قابل اختلاط بوده و قابلیت جذب رطوبت بالایی دارد. این ویژگی در پالایش الیاف در صنایع نساجی، صنایع کاغذسازی، تولید چسب و جوهر کاربرد دارد. همچنین در سیستم های گازی برای جذب رطوبت گاز استفاده می شود.

فایبرگلاس:
از این ترکیب در ساخت فایبرگلاس استفاده می شود که در مواردی مانند جت اسکی، توپ بولینگ، مخازن ذخیره سازی و وان حمام استفاده می شود.

مراقبت از چوب:
این ماده شیمیایی برای محافظت و جلوگیری از پوسیدگی یا قارچ در چوب استفاده می شود. این مزیت به ویژه برای موزه هایی که اشیای چوبی و نیمه پوسیده در آنها به نمایش گذاشته می شود بسیار مفید است.

ساخت جوهر:
این ترکیب به افزایش ویسکوزیته و کاهش فراریت جوهر کمک می کند.

نتیجه:
توجه داشته باشید که از آنجایی که کاربرد اصلی این ترکیب در ساخت ضد یخ و ضدجوش است، بازار مصرف آن در پاییز بسیار رو به رشد خواهد بود. لازم به ذکر است استفاده از این ترکیب در تجهیزات مربوط به آب آشامیدنی و تولید دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *