شیمی در شوینده ها

اسید اولئیک صنعتی

اسید اولئیک صنعتی، گسترده‌ترین توزیع در بین تمام اسیدهای چرب، ظاهراً تا حدودی در همه روغن‌ها و چربی‌ها وجود دارد. در روغن هایی مانند زیتون، نخل، بادام زمینی و آفتابگردان، اسید اصلی است که از صابون سازی به دست می آید.

اولئیک، CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7CO2H، مانند سایر اسیدهای چرب، در حالت آزاد وجود ندارد، اما به طور معمول به عنوان یک استر گلیسرول یافت می شود – به عنوان یک گلیسرید یا به عنوان یک استر یک طولانی-

کاربرد اسید اولئیک صنعتی

اسید اولئیک یک جامد با نقطه ذوب پایین است. دو شکل کریستالی (شکل α، نقطه ذوب 13.4 درجه سانتی گراد [56 درجه فارنهایت]، و شکل بتا، نقطه ذوب 16.3 درجه سانتی گراد [61 درجه فارنهایت]) شناخته شده است.

این یک اسید کربوکسیلیک با زنجیره بلند است. مولکول آن حاوی یک پیوند دوگانه بین C9 و C10 با پیکربندی cis است. ساختار اسید اولئیک را می توان از واکنش های زیر استنتاج کرد. درمان با سلنیوم یا اکسیدهای نیتروژن تا حدی آن را به ایزومر ترانس الایدیک اسید تبدیل می کند.

آرایش 18 اتم کربن آن و موقعیت پیوند دوگانه با هیدروژناسیون کاتالیزوری آن به اسید استئاریک، CH3(CH2)16CO2H، و شکاف اکسیداتیو آن به اسید غیرآنانییک (پلارگونیک)، CH3(CH2)7CO2H، و اسید آزلائیک نشان داده می شود.

HO2C(CH2)7CO2H. هنگامی که اسید اولئیک با قلیایی گرم می شود، مهاجرت پیوند دوگانه اتفاق می افتد و اسید غیراشباع α، β CH3(CH2)14CH=CHCO2H را می دهد، و این، با حرارت دادن بیشتر با قلیایی، اسید پالمیتیک، CH3(CH2)14CO2H می دهد.

 

<yoastmark class=

واکنش اسید اولئیک

اسید اولئیک واکنش‌های استاندارد یک اسید کربوکسیلیک و یک اتیلن دی‌جایگزین شده را نشان می‌دهد، از جمله تشکیل یک دی برومید با برم و یک گلیکول با پرمنگنات پتاسیم آبی رقیق.

جذب اسید چرب توسط بافت‌های مختلف ممکن است از طریق انتشار غیرفعال برای انتشار تسهیل شده یا ترکیبی از هر دو انجام شود. اسیدهای چرب جذب شده توسط بافت‌ها سپس به شکل تری گلیسیرید ذخیره می‌شوند یا اکسید می‌شوند. پس از تجویز خوراکی امولسیون روغنی Brucea javanica در موش‌های صحرایی، زمان رسیدن اسید اولئیک به حداکثر غلظت پلاسمایی تقریباً 15.6 ساعت 1 بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *