شیمی در تصفیه آب

واکنش شیمیایی کربنات کلسیم وکاربرد آن چیست؟

واکنش شیمیایی کربنات کلسیم وکاربرد آن چیست؟

واکنش شیمیایی کربنات کلسیم وکاربرد آن چیست؟ کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که به طور معمول در آنتی اسیدها یافت می شود و ممکن است به عنوان یک عامل خنثی کننده اسید برای تولید مواد خاص استفاده شود. همچنین می‌توان از آن برای ساخت مرواریدهای مصنوعی در هنگام واکنش با پایه‌های آلی مانند نفتا استفاده کرد. کربنات کلسیم یک ماده شیمیایی صنعتی مفید، پودر سفید رنگ است. کربنات کلسیم را می توان مستقیماً از کلرید کلسیم (CaCl) از طریق واکنش با دی اکسید کربن یا مونوکسید کربن تحت فشار ایجاد کرد. این واکنش ها گرمازا هستند و گاز را نبولیزه می کنند تا یک اسپری ریز تولید شود که به مخلوط واکنش وارد می شود. کربنات کلسیم در آب نامحلول است، بنابراین معمولاً آن را با یک پایه آلی مانند نفتا یا الکل مخلوط می کنند تا امولسیون به راحتی حل شود.

موارد استفاده از کربنات کلسیم

در زیر کاربردهای عمده کربنات کلسیم آورده شده است:

1. برای تهیه خمیر دندان می توان از کربنات کلسیم استفاده کرد.

رایج ترین ماده کربنات منیزیم که برای خمیر دندان استفاده می شود، هیدروکسید منیزیم (Mg(OH) 2) است. کربنات کلسیم از طریق واکنش بین CaCl و CO2 از منیزیم و آب تولید می شود. در این واکنش، هیدروکسید کلسیم تولید می شود که با آب در دمای بالا واکنش داده و هیدروکسی آپاتیت که یک ماده معدنی رایج است، ساخته می شود. در واکنش، دی اکسید کربن (CO2) به عنوان یک واکنش دهنده عمل نمی کند، اما محصول واکنش دارای ویژگی کربوکاتیونی است. این ترکیب آلی را می توان کربوکسیلات کلسیم یا اسید کربوکسیلیک کلسیم نامید زیرا حلقه بنزن آن به حلقه بنزن موجود در بنزن مربوط می شود.

2. کربنات کلسیم به عنوان افزودنی نوشیدنی استفاده می شود.

واکنش شیمیایی کربنات کلسیم چیست؟ کربنات کلسیم به عنوان یک افزودنی غذایی در غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده از جمله نوشابه ها استفاده می شود. می توان از آن در نوشیدنی های اسیدی برای مهار رشد میکروارگانیسم هایی که باعث فساد می شوند استفاده کرد. کربنات کلسیم نیز به عنوان یک طعم دهنده برای افزایش ترشی نوشابه ها استفاده می شود.

3. کربنات کلسیم برای نرم کردن آب و برای کاربردهای صنعتی استفاده می شود.

کربنات کلسیم به عنوان ضد اسید یا قرص برای درمان و پیشگیری از ناراحتی های معده اسیدی مانند زخم معده و همچنین به عنوان ملین و… استفاده می شود.

4. کربنات کلسیم در ساخت مواد خاصی استفاده می شود.

کاربرد واکنش شیمیایی کربنات کلسیم چیست؟ کربنات کلسیم همچنین در ساخت فولاد، محصولات لاستیکی و رنگ استفاده می شود. می توان آن را به مخلوط صابون یا مواد شوینده اضافه کرد تا سفیدتر یا روشن تر شود. این ترکیب همچنین به عنوان یک کاتالیزور، به عنوان یک ضد آتش و ضد شعله، در تولید کاغذ سنباده و کبریت، و همچنین در خمیر دندان و برخی غذاها استفاده می شود.

5. کربنات کلسیم به عنوان یک افزودنی در برخی محصولات پلاستیکی و لاستیکی استفاده می شود.

از کربنات کلسیم برای ساخت آجر، سیمان و گچ نیز استفاده می شود. ممکن است برای کاهش انبساط و ترک خوردگی سازه ها و پی های بتنی به بتن اضافه شود.

6. کربنات کلسیم را می توان در فرآیند تصفیه آب استفاده کرد.

کربنات کلسیم موجود در فاضلاب یک نیروگاه یا کارخانه کاغذ را می توان از طریق شستشو فیلتر کرد. در این فرآیند لجن با هوا و محلول پایه افشان می شود که باعث آزاد شدن مقداری یون کلسیم در محلول می شود. سپس یون های کلسیم با دی اکسید کربن موجود در هوا واکنش داده و کربنات کلسیم را تشکیل می دهند که از لجن خارج می شود. کربنات کلسیم همچنین در تصفیه خانه های آب برای تنظیم pH، انعقاد لخته سازی (شفاف سازی آب) و ته نشینی (جداسازی ناخالصی های جامد از آب) استفاده می شود.

7. کربنات کلسیم در پزشکی به عنوان عامل رقیق کننده خون استفاده می شود.

این ترکیب را می توان در پزشکی به عنوان ضد انعقاد و ضد انعقاد استفاده کرد. برای درمان بیماران مبتلا به ترومبوز و حملات قلبی به کار می رود.  همچنین برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود، مانند مواردی که ممکن است در حین جراحی یا هنگام استفاده از داروهای خاص مانند آسپرین یا وارفارین (کومادین) اتفاق بیفتد، زیرا به جلوگیری از لخته شدن سریع خون کمک می کند. همچنین برای جلوگیری از لخته شدن خون و سکته مغزی در افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی دارند استفاده می شود.

8. کربنات کلسیم به عنوان نگهدارنده در فرآیند پنیر سازی استفاده می شود.

کربنات کلسیم در تولید برخی از انواع پنیر از جمله پنیر موزارلا، چدار و پارمزان به عنوان یک عامل ضد چروک یا عامل ضد کف استفاده می شود که به حفظ رطوبت آن کمک می کند و از انتشار گاز دی اکسید کربن که می تواند منجر به از بین رفتن آن شود، جلوگیری می کند. از حباب های گازی که به طعم کمک می کنند. همچنین به همین دلیل به برخی از انواع گوشت فرآوری شده و سبزیجات کنسرو شده اضافه می شود.

نتیجه

واکنش شیمیایی کربنات کلسیم وکاربرد آن چیست؟؟

کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که به طور معمول در آنتی اسیدها یافت می شود و ممکن است به عنوان یک عامل خنثی کننده اسید در ساخت مواد خاص استفاده شود. همچنین می‌توان از آن برای ساخت مرواریدهای مصنوعی در هنگام واکنش با پایه‌های آلی مانند نفتا استفاده کرد. کربنات کلسیم یک ماده شیمیایی صنعتی مفید، پودر سفید رنگ است. می توان آن را مستقیماً از کلرید کلسیم (CaCl) با واکنش با دی اکسید کربن یا مونوکسید کربن تحت فشار ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *