شیمی در صنعت مواد غذایی

BHA و BHT برای چه مواردی در غذا استفاده می شود؟

افزودنی های مورد استفاده در صنایع غذایی بسیار متنوع بوده و شامل طیف وسیعی از مواد شیمیایی می باشد که در صورت استفاده در محصولات غذایی دارای خواص ویژه ای از جمله ضد انعقادها، امولسیفایرها، مرطوب کننده ها و نگهدارنده ها می باشد. یک موضوع مهم در تولید محصولات غذایی که کیفیت و زمان نگهداری آنها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، بحث اکسیداسیون مواد غذایی تولید شده است که برای جلوگیری از این فرآیند معمولا استفاده از آنتی اکسیدان ها بهترین روش است. آنتی اکسیدان های فنلی مصنوعی مانند بوتیل هیدروکسی آنیزول (BHA) و بوتیل هیدروکسی تولوئن (BHT) رایج هستند و افزودنی های محبوب در صنایع غذایی هستند. این محبوبیت می تواند به دلایل مختلفی از جمله قیمت پایین، سهولت دسترسی و پایداری شیمیایی باشد. در این وبلاگ سعی داریم با BHT و BHA و خواص و کاربردهای این دو ماده شیمیایی به ویژه کاربرد آنها در صنایع غذایی بیشتر آشنا شویم.

BHA چیست؟
BHA یا بوتیل هیدروکسی آنیزول که به عنوان یک آنتی اکسیدان فنلی با خلوص 99 درصد نیز شناخته می شود، به عنوان یک افزودنی مجاز غذایی شناخته می شود. حلالیت عالی در چربی ها و روغن ها دارد و به دلیل تاثیر آن بر غذاهای پخته شده شناخته شده است. BHA پایداری عالی را برای طیف وسیعی از محصولات غذایی، چربی ها، روغن ها، غذاهای حیوانات خانگی، ویتامین ها و مواد بسته بندی فراهم می کند.

 

BHT چیست؟
BHT یا هیدروکسی تولوئن بوتیل یک ترکیب آلی است که می تواند از تشکیل رادیکال های آزاد و اکسیداسیون جلوگیری کند. می توان آن را در چربی های غیر قطبی و حلال های غیر قطبی حل کرد و همچنین به طور گسترده در صنایع غذایی استفاده می شود.

چگونه BHA و BHT غذا را حفظ می کنند؟
از نظر شیمیایی، برای حفظ و افزایش ماندگاری محصولات غذایی، باید از افزودنی هایی استفاده کنیم که احتمال واکنش اکسیژن با آنها بیشتر از ترکیبات موجود در محصول باشد. به این ترتیب این افزودنی ها می توانند اثر آنتی اکسیدانی خود را اعمال کنند. BHT و BHA از جمله این افزودنی ها هستند و اکسیژن بیشتری با آنها واکنش نشان می دهد. از این دو ماده نگهدارنده علاوه بر حفظ مواد غذایی، برای حفظ چربی و روغن در لوازم آرایشی نیز استفاده می شود.

چه غذاهایی حاوی BHA و BHT هستند؟
BHA در کره، گوشت، غلات، آدامس، محصولات پخته شده، تنقلات، سیب زمینی کم آب و آبجو یافت می شود. همچنین در خوراک دام، بسته بندی مواد غذایی، لوازم آرایشی، محصولات لاستیکی و فرآورده های نفتی یافت می شود.

BHT بیشتر برای غذاهای چرب و روغنی و همچنین غلات استفاده می شود و اثر اکسیداسیون بهتر و موثرتری روی غذاها دارد. معمولاً از آنتی اکسیدان ها به مقدار بسیار کم به عنوان افزودنی استفاده می شود که این حد می تواند در محدوده 200 ppm یا 0.02 درصد باشد که مصرف در این مقادیر هیچ اثر مضری ندارد.

 

چرا از BHA و BHT برای غذای حیوانات خانگی استفاده کنیم؟
BHT و BHA آنتی اکسیدان هایی هستند که در غذاهای حیوانات خانگی نیز به وفور یافت می شوند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از این ماده را برای حیوانات خانگی و سگ ها مجاز می داند.

اثرات جانبی BHA و BHT در غذا چیست؟
اخیراً اثرات نامطلوب این آنتی اکسیدان ها برای ایجاد سرطان و آسیب در برخی از حیوانات آزمایشگاهی گزارش شده است. اگرچه آنتی اکسیدان های مصنوعی به مقدار کم مصرف می شوند، اما نیاز به انواع عوارض بدون آنتی اکسیدان نیز احساس می شود و جستجوی جایگزین هایی برای آنتی اکسیدان های مصنوعی منجر به کشف آنتی اکسیدان های متعدد از منابع گیاهی شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *