شیمی در صنعت

آلیل سولفونات سدیم

آلیل سولفونات سدیم یک ترکیب شیمیایی آلی است که به نمک اسید سولفونیک سدیم نیز معروف است. در آبکاری نیکل به عنوان یک عامل کاهنده و به عنوان یک افزودنی در صنعت رنگ برای تولید رزین های ترموستاتیک اکریلیک استفاده می شود. در ادامه به بررسی بیشتر خواص و خصوصیات و کاربردهای اصلی و مهم این محصول شیمیایی می پردازیم.

خواص فیزیکی و شیمیایی

آلیل سولفونات سدیم یک پوسته شفاف، بی رنگ یا سفید در شرایط استاندارد است که به راحتی در آب حل می شود و از نظر شیمیایی یک ترکیب نسبتاً پایدار است. مهمترین خواص فیزیکی و شیمیایی آلیل سولفونات سدیم را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • نام ماده : آلیل سولفانات سدیم
  • فرمول شیمیایی : C3H5SO3Na
  • وزن مولکولی (گرم بر مول) : 144.13
  • ظاهر : پودر خشک
  • چگالی (g/cm3) : 1.206
  • نقطه ذوب (درجه سانتیگراد) : 242
  • حلالیت در آب (گرم در 100 میلی لیتر) : 4

سنتز و تولید آلیل سولفونات سدیم
به طور خلاصه، برای تولید ماده شیمیایی آلیل سولفونات سدیم به آلیل کلرید و سولفیت سدیم نیاز داریم. در حین واکنش دمای واکنش در حدود 50-40 درجه سانتی گراد نگه داشته می شود و پس از انجام واکنش فرآیندهایی مانند هیدرولیز انجام می شود و محصول مورد نظر به دست می آید.

موارد مصرف آلیل سولفونات سدیم
همانطور که گفته شد این ترکیب آلی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم:

دارویی
این نمک در صنعت داروسازی و تولید برخی از داروهای پرمصرف نیز کاربرد دارد.

منسوجات
این ماده شیمیایی به طور خاص و دقیق برای فرآوری الیاف اکریلیک استفاده می شود، این ترکیب آلی تأثیر بسیار مثبت و مفیدی بر روی خواص رنگرزی این نوع الیاف دارد، انعطاف الیاف را افزایش می دهد و به طور کلی کیفیت الیاف را افزایش می دهد.

فرآیند پلیمریزاسیون
آلیل سولفونات سدیم در فرآیندهای پلیمریزاسیون آکریل آمید، اکریلیک اسید، آکریل آمید و مالئیک انیدرید استفاده می شود. همچنین در پلیمریزاسیون امولسیونی استایرن و پلی وینیل الکل استفاده می شود.

فرآیند آبکاری
در فرآیندهای آبکاری فلز، از محلول آبی این ترکیب آلی برای ایجاد شفافیت استفاده می شود. مانند ساخارین سدیم

کاربرد آلیل سولفونات سدیم در صنعت آبکاری
رنگ آمیزی
برای تولید رنگ های محلول در آب از این پودر سفید با هدف پراکندگی بهتر رنگ ها در آب و تولید برخی از رزین های ترموست استفاده گسترده ای می شود.

نکات ایمنی
بهتر است هنگام کار با این ماده به تمام نکات ایمنی و بهداشتی توجه کنید و از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید.

در صورت تماس با پوست دست، ناحیه عفونی را با دقت بشویید و از تماس با چشم یا سایر قسمت های معیوب بدن خودداری کنید و بخارات آن را استنشاق کنید.
در صورت تماس و ورود این ماده به چشم حتماً به مدت 15 دقیقه چشم ها را کاملاً بشویید و در موارد حادتر و کاهش بینایی به مراکز درمانی مراجعه کنید.
در صورت استنشاق و قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد این ترکیب باید فرد را به هوای آزاد برده و در مجاورت هوای آزاد قرار دهید و در صورت بروز علائم به پزشک مراجعه کنید.

بسته بندی و ذخیره سازی
گرما ممکن است بر خواص این ماده شیمیایی تأثیر منفی بگذارد. آلیل سولفونات سدیم را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *